Żarówki

Żarówki - przyjaciel człowieka, wróg środowiska

Z żarówek korzystamy codziennie. Często nie myślimy o tym, zapalając światło w pomieszczeniu, ale otaczają nas one wszędzie. Szkoły, szpitale, domy, ulice, samochody i wiele, wiele innych budynków czy miejsc zużywa dziesiątki żarówek, abyśmy mogli z nich komfortowo korzystać o każdej porze dnia i nocy. Ale co zrobić w przypadku gdy taka żarówka się przepali?

Czy każda żarówka to żarówka?

 

Zaskoczenie może budzić fakt, że istnieje wiele rodzajów żarówek - żarówki LED, świetlówki oraz żarnikowe to trzy najczęściej wykorzystywane typy. Każda różni się od siebie swoją budową co dobrze obrazuje ilustracja obok. Najlepsze dla środowiska są oczywiście żarówki LED, które są energooszczędne, czyli zużywają mniej prądu niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Gdzie utylizować żarówki? 

Niestety, nie wszystkie żarówki mogą trafić do tego samego kosza. Ich sposób utylizacji jest zależny od ich rodzaju.

Żarówki żarnikowe

 

To najmniej problematyczny rodzaj oświetlenia. Pozbycie się żarówek żarnikowych jest bardzo proste. Dzięki temu, że nie są większym zagrożeniem dla środowiska, można je wyrzucać do kosza na odpady zmieszane.

Żarówki LED i żarówki świetlówki

 

Żarówki LED to przedmioty, które zaliczamy do elektrośmieci i należy je utylizować zgodnie z zasadami dotyczącymi tego typu odpadów. Żarówki świetlówki to odrębny przypadek - mogą stanowić niebezpieczeństwo z powodu zawartej w nich rtęci czy innych toksycznych substancji. Z tego powodu wymagają one specjalnej utylizacji oraz ostrożności przy obchodzeniu się z nimi. Takie zużyte już żarówki można oddawać do sklepu, w którym zostały one zakupione lub zutylizować tak samo jak żarówki LED i potraktować je jak elektrośmieci (o tym jak pozbyć się elektrośmieci można dowiedzieć się tu: LINK ).

źródła: