Podstawowy

RECYKLING

Podstawowy recykling -

dla każdego nic trudnego!

Segregacja śmieci to najprostszy sposób na bycie eko. Ten "Podstawowy recykling" to wiedza, którą powinien posiadać każdy z nas, aby pomagać światu bez gigantycznego wysiłku! Dlatego warto zapoznać się z jej zasadami i wykorzystywać ją w swoim codziennym życiu. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest recykling?

Jest to odzysk odpadów w celu ponownego przetworzenia ich w materiały gotowe do ponownego wykorzystania. Aby mógł wystąpić proces recyclingu musimy najpierw posegregować odpady do odpowiednich kategorii. Ułatwiają nam to kolory śmietników, których uczyliśmy się będąc jeszcze dziećmi.

Kilka zasad segregacji

  • Przy segregowaniu pamiętaj, że wszystkie opakowania powinny być czyste,

  • opakowania plastikowe i szklane: nie muszą być umyte, lecz opróżnione, nie muszą mieć ściągniętych etykiet,

  • elektrośmieci (m.in. baterie oraz żarówki), opakowania po lekach, przeterminowane leki czy gabaryty należy wyrzucać i utylizować w specjalnych punktach czy koszach.

Papier

Do niebieskiego kosza na papier można wrzucać:

UWAGA

Kartony od mleka lub różnych soków powinno się wyrzucać do żółtego kosza na śmieci na metal oraz plastik, jeśli w wyrzucanych śmieciach znajdują się elementy zabrudzone lub nienależące do papieru należy się ich pozbyć i wyrzucić do odpowiednich koszy.

Plastik

Do żółtego kosza na plastik (tworzywa sztuczne) oraz metale wrzucamy:

UWAGA

Do kosza na tworzywa sztuczne można wyrzucać puszki po olejach samochodowych, napędowych czy różnej maści aerozolach wyłącznie w przypadku gdy są one całkowicie puste (jeśli w środku wciąż znajduje się zawartość puszki należy oddać ją do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Szkło

Do zielonych koszów na szkło trafiają:

UWAGA

do koszów na szkło nie należy wyrzucać żarówek (elektrośmieci).

Odpady biodegradowalne

Brązowe kosze na bioodpady służą do wyrzucania:

UWAGA

Do kosza na odpady biodegradowalne nie wrzucamy mięsa, kości, odchodów zwierząt ani ziemi (one należą do odpadów zmieszanych).

Odpady zmieszane, czyli zagwostki wielu osób

Do odpadów zmieszanych wyrzucamy resztę śmieci, które nie trafiają do żadnego ze wspomnianych wcześniej koszy. Niestety, niektóre odpady zmieszane często potrafią być nieoczywiste i powodować wiele problemów osobom pełnym zapału do segregacji odpadów. Poniżej znajdziecie kilka przykładów śmieci, które powinny trafić do odpadów zmieszanych, choć nie zawsze może nam się to wydawać na pierwszy rzut oka.

 

Do odpadów zmieszanych wyrzucamy m.in.: