Gabaryty

Gabaryty - duży przedmiot, mały problem

Wyobraź sobie, że idziesz przez piękny las letnim popołudniem. Promienie słońca przebijają się przez korony drzew, pod którymi spacerujesz, a ich cienie oferują ci schronienie przed upałem. Twój błogi spokój wzmacnia ciche ćwierkanie ptaków i świeży zapach leśnej ściółki. Brzmi wspaniale, czyż nie? Niestety, twoją wędrówkę zakłóca wielka, stara, śmierdząca kanapa i fotel stojące na środku drogi.

 

Może powyższy przykład to skrajny przypadek ekstremalnego spaceru, ale Lasy Państwowe podają, że w 2021 roku wywiozły aż 90,7 tys. m³ śmieci z lasów, z czego dużą część stanowiły właśnie gabaryty. Nie warto uprzykrzać życia sobie oraz przyrodzie, a wywozić gabaryty w miejsca, które są temu dedykowane.

Czym są gabaryty?

 

Odpady wielkogabarytowe - inaczej gabaryty - to takie odpady, które ze względu na swój rozmiar nie mieszczą się do zwykłych, przydomowych koszy na śmieci. Są do m.in.:

  • meble;
  • dywany;
  • większy sprzęt sportowy (również rowery);
  • większych rozmiarów elektrośmieci (np. pralki);
  • duże artykuły codziennego użytku (pierzyny, materace, deski do prasowania, suszarki na pranie, itp.).

Gdzie można oddawać gabaryty?

 

Pozbycie się gabarytów jest dziecinnie proste. Odpady wielkogabarytowe można oddać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (po więcej na temat PSZOK-ów zapraszamy na naszą podstronę). Dodatkowo, każda gmina dwa, trzy razy do roku organizuje wywóz większych śmieci, które mieszkańcy specjalnie na tę okazję zostawiają przed domem. Na stronie każdej gminy powinien znajdować się harmonogram, opisujący dokładne dni, w których taki wywóz się odbywa.
Niektóre sklepy oferują bezpłatne lub za pewną opłatą pozbycie się starego mebla, czy pralki w przypadku zakupu nowego urządzenia. Ostatnią możliwością są specjalnie firmy, które oferują swoje usługi albo wynajem kontenera w celu pozbycia się zbędnych gabarytów

źródła: