Elektrośmieci

Elektrośmieci, czyli porażająco

niebezpieczne odpady!

Lodówki, tostery, wiertarki, czy nawet najtrwalsze modele Nokii 3310 – na te, i wszystkie inne przedmioty codziennego użytku nadejdzie kiedyś kres. W tej sytuacji należy taki przedmiot wyrzucić. Tylko gdzie? To właśnie my, Eco Mode, przychodzimy z pomocą!

Czym są elektrośmieci?

Najprostszym wyjaśnieniem tego terminu będzie rozbicie go na dwie części:

 

 • elektro = sprzęty elektryczne i elektroniczne
 • śmieci = coś zużytego, przestarzałego, nie mogącego spełniać swojej funkcji

 

Śmiało możemy stwierdzić, iż grupa ta – wraz z galopującym postępem technologicznym – powiększa się z dnia na dzień, lecz na stałe goszczą w niej sprzęty:

 • małego & dużego AGD
 • teleinformatyczne & telekomunikacyjne
 • RTV
 • specjalistyczne (dla każdego zawodu np. medyczne, budowlane)
 • oświetleniowe
 • kontrolne (np. czujniki dymu, termostaty)
 • automaty
 • zabawki

Należy pamiętać, że to oczywiście nie wszystkie kategorie elektrośmieci, gdyż ich liczba stale wzrasta.

Poniżej przedstawiliśmy część miejsc, w których można oddawać elektrośmieci. Ciemnozielonym kolorem zostały zaznaczone pojemniki na elektrośmieci, czerwonym kosze w sklepach sieci Biedronka, a jasnozielonym Stałe Punkty Zbiórki Elektrośmieci.

Składowanie, wywóz oraz oddawanie ZSEE

ZSEE (Zużyte Sprzęty Elektryczne i Elektroniczne) należy oddawać do wyspecjalizowanych spółek prywatnych oraz miejskich.

Oddawanie ZSEE

Jak już wspomnieliśmy Zużyte Sprzęty Elektryczne i Elektroniczne można oddawać do każdego przedsiębiorstwa z odpowiednim zezwoleniem. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie miejsca przyjmują urządzenia na takich samych zasadach…

 

Gdzie oddajemy zużyty sprzęt elektroniczny?

 

 • sklepy,

elektrośmieci możemy bezpłatnie wymienić w maksymalnej skali 1 do 1 (np. 3 lodówki za 3 lodówki) lub oddać je do specjalnie przygotowanych w tym celu koszów, które znajdziemy np. w sieci sklepów Biedronka (markety te zostały zaznaczone czerwonym kolorem na powyższej mapie)

 

 • Stałe Punkty Zbiórki Elektrośmieci,

Pozwalają one na bezpłatne oddanie zepsutego sprzętu. (miejsca te zostały zaznaczone jasnozielonym kolorem na powyższej mapie)

 

 • skupy złomu,

są to wszystkie legalnie działające skupy złomu na terenie miasta, które mają pozwolenie na składowanie elektrośmieci.

 

 • serwisy,

w których można naprawiać ZSEE. W sytuacji, gdy naprawa urządzenia jest niemożliwa lub nieopłacalna względem zakupu nowego, jego oddanie jest bezpłatne.

 

 • pojemniki na elektrośmieci.

 

W wielu miejscach możemy również spotkać się z akcjami zbiórek elektrośmieci (organizowanej przez „gratowozy”, lub w szkołach) albo ze specjalnymi pojemnikami na zużyty sprzęt (ich lokalizacje zostały zaznaczone ciemnozielonym kolorem na powyższej mapie), oddanie ZSEE do takich miejsc jest bezpłatne, legalne i proste!

 

Ważne!

Tylko w pierwszych z wymienionych punktów (sklepach) wymianie może podlegać ograniczona liczba urządzeń, w pozostałych jest nielimitowana pod warunkiem spełnienia wszystkich kryteriów.

Pamiętaj!

Oddawane urządzenia muszą być kompletne! Źle zdemontowane lub amatorsko naprawiane sprzęty stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników firm wywozowych oraz niszczą środowisko!

Wyzwóz ZSEE

Pomimo, że pozbycie się elektrośmieci w punkcie jest darmowe, to jednak koszty dowozu sprzętów leżą po stronie właściciela. Przedsiębiorstwa mogą świadczyć usługi dojazdu, lecz wówczas należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

 

Składowanie elektrośmieci a prawo

 

Zgodnie z Ustawą o ZSEE, sprzedawcy sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych są zobowiązani do przyjęcia zużytego przedmiotu tego samego rodzaju co kupowany przez klienta w ilości nie większej niż kupowanego.

 

W praktyce oznacza to, że kupując nową lodówkę sprzedawca na nasze życzenie musi zabrać nasze poprzednie urządzenie. Jedyny wyjątek, to sytuacja w której nasza hipotetyczna lodówka sprawia zagrożenie dla życia sprzedawcy, lub jego pracowników. Wówczas należy wywieźć ją do stałych punktów zbiórki elektrośmieci (zostały one zaznaczone na powyższej mapie).

 

Co więcej, wyrzucenie ZSEE do zwykłego pojemnika nie dość, że jest nieekologiczne, to jeszcze jest dość kosztowne, gdyż kara za takie procedery może jednorazowo wynosić do 5 000zł.

Elektrośmieci a środowisko

Sprzęty elektryczne i elektroniczne stale się rozwijają, co za tym idzie, zmienia się ich skład, lecz niektóre tworzywa ciągle pozostają niezmienione…

 

Nie będziemy posługiwać się naukowymi terminami, lecz wiedza, że:

 

 • rozkładające się w wodzie elementy komputerów zanieczyszczają zbiorniki powodując śnięcie ryb oraz problemy z rozmnażaniem wielu gatunków,

 

 • metale przeciwkorozyjne zaburzają działanie m.in. układu nerwowego,

 

 • elementy zasilające (składniki baterii i akumulatorów) zaburzają metabolizm, wywołują nagłe zmiany nowotworowe oraz nadciśnienie,

powinna w zupełności wystarczyć, zwłaszcza, że takich przykładów są setki…

Informacja

 W powyższym artykule rozważamy sytuację gospodarstw domowych. Prawo funkcjonujące dla przedsiębiorstw może odbiegać od przedstawionego powyżej.