Butelkomaty

Butelkomaty, czyli ekologia

i oszczędzanie w jednym!

Plastikowe butelki, choć ogólnie krytykowane i często zamieniane na bardziej ekologiczne alternatywy, wciąż stanowią powszechny problem. Często po prostu nie mamy innej możliwości niż kupienie wody w zwykłej, plastikowej butelce i nie ma w tym nic złego! Najważniejsze, aby po jej zakupie pozbyć się jej w sposób najbardziej korzystny dla środowiska.

Co warto wiedzieć o butelkomatach?

Powszechną trudnością, z którą spotykamy się na co dzień jest wciąż rosnąca inflacja. W takich okolicznościach wszyscy szukamy sposobu na jak najprostsze zaoszczędzenie pieniędzy. Te poszukiwania niejednokrotnie nie idą w parze z ekologicznymi rozwiązaniami. Pewnie zastanawiacie się teraz: “Czy jest możliwość aby połączyć te dwie rzeczy ze sobą?”. Odpowiedź jest prosta - korzystać z butelkomatów!

Takie butelkomaty odnaleźć można m.in. w niektórych sklepach firmy Lidl lub sieci Żabka (ich dokładne lokalizacje zostały zaznaczone na poniższej mapie). Do butelkomatów oddajemy butelki PET lub (w przypadku EKOmatów sieci sklepów Żabka) również puszki po napojach.

Na poniżej mapie zostały zaznaczone lokalizacje sklepów firmy Żabka oraz Lidl, przy których znajdują się butelkomaty. Sklepy sieci Żabka zostały zaznaczone jasnozielonym kolorem, z kolei sklepy sieci Lidl, ciemnozielonym.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oddając butelki do takiego urządzenia należy pamiętać o prostych zasadach. Najważniejsze jest to, aby butelki były puste, w dobrym stanie i miały oryginalną etykietę od producenta z widocznym kodem kreskowym. Za takie eko działanie możemy spodziewać się także bonusów. Wspomniane wyżej sieci oferują za zwrócone butelki kupony na zakupy.

Jak działają butelkomaty? Do maszyny należy wrzucić wcześniej opróżnione butelki lub puszki (te jedynie do EKOmatów Żabki), a następnie odebrać kupon na zakupy - fizycznie lub poprzez aplikację. To wszystko!

Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę sieci Lidl oraz Żabka.

Czym są butelki PET?

PET to skrót od politereftalanu etylenu, czyli polimeru najczęściej wykorzystywanego wprodukcji butelek lub opakowań. Butelki wykonane z tego materiału najczęściej opatrzone są napisem na etykiecie “PET” lub “PETE” pod trójkątem z jedynką w środku. Warto szukać tych oznaczeń na butelkach, które chcemy utylizować.